Temat:Dzielimy się informacją.
1.Technologia informacyjna.
Stanowi połączenie zastosowań informatyki i telekomunikacji, obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne technologie związane z przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzia, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.
Wartość rynku IT w Polsce w roku 2007 przekroczyła 23,1 mld zł. W roku 2011 wyniosła już 31 mld zł http://pl.wikipedia.org/wiki/Technologia_informacyjna
2.Społeczeństwo informacyjne.
Społeczeństwo informacyjne, nowy typ społeczeństwa, kształtujący się w krajach postindustrialnych, w których rozwój technologii osiągnął najszybsze tempo. W społeczeństwie informacyjnym zarządzanie informacją, jej jakość, szybkość przepływu są zasadniczymi czynnikami konkurencyjności zarówno w przemyśle, jak i w usługach.
Pojęcie pojawiło się w latach 70. w pracach japońskich i amerykańskich uczonych i było odzwierciedleniem rzeczywistości ich krajów, w których istniała tzw. gospodarka informacyjna (50% Produktu Krajowego Brutto powstaje w obrębie szeroko rozumianego sektora informacyjnego, większość siły roboczej to pracownicy informacyjni). Społeczeństwo staje się społeczeństwem informacyjnym, gdy osiąga stopień rozwoju wymagający stosowania nowych technik gromadzenia, przetwarzania, przekazywania i użytkowania informacji i wytwarza multimedialną strukturę temu służącą – telekomunikacyjną opartą na światłowodowych infostradach.
Ustalone przez państwa G-7 (1995) i UE (1993) zasady odnoszące się do społeczeństwa informacyjnego to: powszechny dostęp wszystkich ludzi do podstawowego zakresu techniki komunikacyjnej i informacyjnej, otwarta sieć, czyli nieskrępowany dostęp do sieci wszystkich operatorów i usługodawców, zdolność wzajemnego łączenia się i przetwarzania danych, kompatybilność i zdolność współpracy wszelkiej techniki umożliwiająca pełen kontakt bez względu na miejsce pobytu ludzi, stworzenie warunków dla?konkurencji w tej dziedzinie.
Pojawienie się społeczeństwa informacyjnego może oznaczać więc nowy podział świata i zróżnicowanie społeczne, niemożliwe do przezwyciężenia bez potężnych inwestycji w infrastrukturę i oświatę, za czym będą szły pogłębiające się różnice cywilizacyjne i gospodarcze. Polska z początkiem lat 90. wykazywała cechy społeczeństwa przed informacyjnego i podstawą osiągnięcia fazy społeczeństwa informacyjnego jest rozbudowa nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej obejmującej wszystkich mieszkańców kraju oraz przygotowanie społeczeństwa do pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają środki masowej komunikacji i informacji.http://pl.wikipedia.org/wiki/Spo%C5%82ecze%C5%84stwo_informacyjne
3.Zastosowanie Technologii i Informacji.
Technologia informacyjna: (ang. nformation technology) dziedzina wiedzy łącząca różne technologie (sprzęt komputerowy oraz oprogramowaniem, telekomunikacja, teleinformatyka). Dostarcza ona użytkownikowi narzędzi, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, zarządzać i przekazywać innym ludziom. Ma silny wpływ na społeczeństwo. Można powiedzieć, że żyjemy w społeczeństwie informacyjnym.

Zastosowanie TI w życiu codziennym:
-w szkole, posługują się nią uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i inni pracownicy szkół;
-w przedsiębiorstwach, cel: maksymalizowanie wartości przedsiębiorstwa;
-kasy fiskalne;
-bankomaty;
-zakupy przez sieć;
-konta poczty elektronicznej.
Oprogramowanie, które chciałabym aby występowało w moim komputerze to:
-Microsoft Office 2007
-Adobe Photoshop 10 CS3
-Encyklopedia Omnia
-AIMP 2
1.2. Zastosowania technologii informacyjnej
•
Nauka – badania
•
Technika
•
Gospodarka
•
Media
•
Rozrywka.
Ładnie to wygląda.
OdpowiedzUsuń